تکامل لیفتراک چگونه بوده است؟

درباره صنعت لیفتراک

آمار خرید لیفتراکلیفتراک یک ماشین عملیاتی و محبوب برای انتقال محصولات در فواصل مسافتی کوتاه است ،  لیفتراک، یکی از مهمترین نوآوری های صنعتی و در عین حال نادیده گرفته شده ، در دوران مدرن است. امروزه بیش از 1.4 میلیون لیفتراک در هر سال به متقاضیان حمل و نقل مواد فروخته  می شود.

 

 

 

 

شروع صنعت لیفتراک

لیفتراک ها  از بالابرهایی  تکامل یافته اند، که در اواخر سال های دهه 1800، ابزار اصلی بلند کردن و جابجایی وسایل سنگین بودند . اساسا زنجیرها و وینچهای این بالابرها در حدود قرن بیستم به لیفتراک های چوبی تبدیل شدند .  بلافاصله پس از آن، لیفتراک های چوبی و تریلرهای آنها موتورهای الکتریکی ، احتراقی و اهرم های کششی را به وجود آوردند .در حدود زمان جنگ جهانی اول، ماشین ها با یک سیستم الکتریکی طراحی شده بودند که می توانست قدرت لیفتراک را افزایش یا کاهش دهد

 

لیفتراک اولیه

 

تاثیرات جنگ های جهانی در توسعه تولید لیفتراک

تلاش های جنگی نوآوری های جدید دیگری را بوجود آوردند، از جمله یک جرثقیل با مکانیسم بلند کردن قدرتی ، برای بمب گذاری استفاده می شد  که اولین کامیون الکتریکی محسوب می شود.مدل لیفتراک های اولیه بسیار ساده بود، بدون هیدرولیک و حتی شاخک . این قطعات اولیه از تجهیزات ، برای بارگذاری تنها چند سانتی متر از سطح زمین طراحی شده بود، بنابراین زنجیر و کابل ها به اندازه کافی بلند نبودند وحتی با اینکه ظرفیت باربرداری بالایی نداشتند بسیار برای حمل ونقل و جابجایی کارآمد و آسان کننده کار بودند مخصوصا در زمان کمبود نیروی ناشی از جنگ ضروری بودند .

لیفتراک اولیه

اولین شرکت تولید کننده لیفتراک

اولین لیفتراک کلارکآنچه که به طور کلی اعتبار دارد به عنوان پیشرونده  لیفتراک های اپراتور نشسته برقی بود که توسط شرکت کلارک آمریکا در سال 1917 ساخته شده است. این لیفتراک ها در ابتدا تنها برای استفاده در کارخانه محور کلارک طراحی شده بود اما بازدیدکنندگان کارخانه این دستگاه را مورد بررسی قرار دادند و از این مدل درخواست کردند. سپس در سال 1920 اولین لیفتراک صنعتی با استفاده از قدرت هیدرولیک برای بارگیری و حمل مواد معرفی شد. در سال 1923، شرکت ییل اولین لیفتراک برقی با شاخک و دکل بلند را تولید کرد،   که امروز اولین لیفتراک در نظر گرفته می شود  .

 

 اختراع پالت

بلافاصله محبوبیت لیفتراک های جدید افزایش یافت توسعه استانداردها منجر به موفقیت بزرگ دیگر با اختراع پالت گردید پالت در اواخر سال 1930 ساخته شد که باعث گردید بار به صورت یکنواخت انباشته شود و حمل آن امکان پذیر تر گردد این موضوع به طور مستقیم به افزایش تولید لیفتراک منجر شد .

 

پالت لیفتراک

باز هم جنگ جهانی

جنگ جهانی دوم یکی دیگر از اساتید مهم در توسعه صنعت لیفتراک بود، زیرا کارگران نیازمند روش کارآمدتری برای بارگذاری مقادیر وسیع کالاهای جنگی به واگن و کشتی های متعدد بودند. تعداد جابجایی های یک شرکت از 500 واحد در سال 1939 به 23،500 واحد در سالهای بعد از جنگ افزایش یافت. جنبش مداوم کالاها در طول این دوره نیز برای رشد لیفتراک های الکتریکی ضروری بود .این موضوع به مدت طولانی ادامه پیدا کرد و مدل ها توسعه یافتند تا توانستند با یک بار شارژ کامل باطری لیفتراک ، دستگاه به مدت 8 ساعت مداوم کارکند .

 

لیفتراک اولیه در جنگ جهانی

 

 

انقلاب صنعت انبارداری

در دهه 1950 مشخص شد که روش های ذخیره سازی کارآمد تر مورد نیاز می باشد زیرا انبارها شروع به گسترش در سطح و ارتفاع کرده اند. بنابراین، لیفتراک های قوی تر و قابل جابجایی بیشتر مورد نیاز بود. مدل های جدید می توانند در راهروهای باریک ، مواد را بالا ببرند تا بیش از 15 متر بالاتر از سطح زمین بارگیری و تخلیه بار را انجام دهند . نسل لیفتراک های  باریک به انقلاب در صنعت انبارداری کمک فراوانی نمود ، زیرا باعث می شود قفسه های بیشتری در همان فضا قرار گیرد.

بکارگیری ایمنی و استاندارد در لیفتراک

با افزایش ارتفاع باربرداری لیفتراک ، مشکلات ایمنی مشاهده شد . باری که از این ارتفاع افتد، می تواند به راحتی اپراتورهای لیفتراک یا دیگر کارگران را مجروح کند. در اواخر دهه 1950 و اوایل دهه 1960، تولید کنندگان لیفتراک شروع به ارائه گزینه هایی برای قرارگیری وزنه عقب دستگاه و نصب کابین اپراتور کردند. این موارد در نهایت استاندارد شده و مسائل مربوط به ایمنی لیفتراک از بین رفته است. سیستم های محدود کننده اپراتور در اوائل دهه 1980 ساخته شده اند و امروزه ایمنی لیفتراک یک مساله مهم مهندسی باقی مانده است به عبارت دیگر تحولات جدید در تکنولوژی، متوقف نشده و متعادل کننده لیفتراک  و بارگیری وسایل نقلیه روز به روز در حال پیشرفت و بهبود می باشد.

ایمنی در لیفتراک

بهینه سازی لیفتراک

علاوه بر نوآوری های ایمنی، لیفتراک ها به شیوه های دیگر تغییر می کنند. نگرانی های محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه ای منجر به توسعه انواع موتورهای بهینه مختلف شده است . منابع انرژی برای لیفتراک ها همچنان از انرژی برق و سوخت های فسیلی مانند گاز طبیعی ، گازوئیل و بنزین  می باشد که استفاده از سوخت های فسیلی درحال محو شدن در افق می باشند .

 

موتور بهینه لیفتراک

آینده لیفتراک

این لیفتراک از زمان زنجیر و وینچ شروع شده است و تاکنون که تکنولوژی یک نیروی محرک در پشت این دستگاه است و در آینده نه چندان طولانی مطمئنا لیفتراک و تجهیزات انبارداری تکامل بیشتری خواهد داشت و به صنعت ما خواهد رسید تا راه ما را در این مسیر هموار سازد .

 

آینده لیفتراک

گردآورنده : مهندس احمدرضا تنها

کلیدواژه : تکامل لیفتراک
مهندس احمدرضا تنها
ارسال دیدگاه